שולחנות

להגדלה, לחצו על התמונה
אחד הביטויים האהובים עלי מאז ומעולם הוא "טאבולה ראסה" (לוח חלק). מעבר למצלול שלו , יש לו גם משמעויות פילוסופיות שעליהן ניתן ללמוד כאן.

אבל מה שמדבר אלי זה הביטוי טאבולה (שולחן), שיש לו כמובן מקבילות בערבית ובתורכית ("טאבלה") וגם ביוונית ("טאבלי") ושכולן מהוות שם נרדף לשש בש, שהינו בעצם משחק הלוח (השולחן) העתיק ביותר.

וכך מתוך אהבה גם לביטוי וגם למשחק אנחנו מגיעים לשולחנות. לפני זה אי אפשר שלא להזכיר את שולחן ערוך כמובן, ספר הההלכה המונומנטלי שחיבר ר' יוסף קארו, שנדפס ב-1565, ושעליו נסמכים מרבית הפוסקים מאז ועד היום, או להבדיל, דבריו של נתן זך על השולחן של אלתרמן ב"כסית".
נסחפנו קצת? לא ממש. רוצה לומר ששולחן הוא פריט כה בסיסי, שכל שנותר הוא בעצם למצוא לו ואריציות שנעות מהפרקטי ועד האמורפי (לכו תחפשו את אבירי השולחן העגול). שנפתח שולחן? הפטה, הזיתים, סלט העגבניות הקטן והיין עלינו.

שולחנות שנמצאים בסטודיו:

 

היינו שותים עד הבוקר מפני שלא היה לנו בית, ולא רצינו לחזור הביתה. היינו יושבים בכסית ליד השולחן הקטן במה שהיה החדר הפינתי, ובשש וחצי בבוקר אלתרמן היה מכניס שתי אצבעות ומקיא על הרצפה, וקורא: 'חצקל, תביא צלחת עם גבינות מלוחות ובקבוק קוניאק מדיצינל', ומתחיל מחדש.(נתן זך)

שולחנות עבודות עבר:

 

שתפו:
  • Facebook